Aktualność

16
grudnia 2020

 

Ruszył plebiscyt na najpiękniej oświetlone miasto w Polsce „Świeć się z Energą”. Już po raz dwunasty wybierana jest świetlna stolica Polski. Do konkursu, kandydatury swoich miast, mogą zgłaszać mieszkańcy. Już w plebiscycie z województwa pomorskiego znalazły się – Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Pruszcz Gdański i Czersk.

 

W organizowanym przez Energę już po raz 12. plebiscycie, miasta rywalizują o miano miejscowości o najpiękniejszych iluminacjach bożonarodzeniowych w swoim regionie, a następnie w całej Polsce. Gra toczy się o tytuł i charytatywne nagrody, dlatego każdego roku samorządy zachęcają swoich mieszkańców do głosowania.

Plebiscyt „Świeć się z Energą” dzieli się na dwa etapy: wojewódzki i finał ogólnopolski, a ocena kandydatów odbywa się na podstawie zdjęć prezentujących świąteczny klimat miejscowości. Zwycięskie miasto zdobywa tytułu „Świetlnej Stolicy Polski” oraz otrzymuje przeznaczone dla osób potrzebujących nagrody łącznej wartości 50 000 zł. Do każdego z pozostałych finalistów trafia pomoc o wartości 10 000 zł.

Rokrocznie do najbardziej potrzebujących mieszkańców z miast laureatów trafia kilkadziesiąt urządzeń AGD. Lodówki, pralki, a także dziesiątki sztuk innego, mniejszego sprzętu. Dzięki temu mogą poprawić warunki bytowe wielu rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na nowy sprzęt. Dzięki projektowi wsparcie otrzymało już ponad 200 instytucji niosących pomoc i setki indywidualnych gospodarstw domowych w całej Polsce.

 

Jak zgłosić miasto do konkursu?

- robimy zdjęcia świątecznych iluminacji w mieście

- wchodzimy na stronę SwiecSie.pl, i – wybierając kategorię „Moje Miasto”, udostępniamy zdjęcie swojej miejscowości.

Później odwiedzamy stronę Swiecsie.pl i głosujemy wspierając w ten sposób swojego faworyta, w walce o prymat w regionie, a następnie o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”.

 

Harmonogram konkursu

Głosowanie w pierwszym etapie rozpocznie się 14 grudnia i potrwa do 7 stycznia 2021. Finał zabawy rozpocznie się 7 stycznia i potrwa do 25 stycznia. Aktualne informacje o plebiscycie i towarzyszących mu konkursach w ramach „Świeć się z Energą” śledzić można na stronie SwiecSie.pl oraz w mediach społecznościowych na: Instagramie, Facebooku, youtube.pl